top of page

6 ŞUBAT' IN ACISINI UNUTMADIK, YA HAZIRLIKLARI?

Bu günden tam bir yıl önce asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş Depremi'nin haberiyle güne uyandık. 7.7 şiddetindeki depremin etkileri sadece Kahramanmaraş ve çevresinde değil, 11 ilimizde hissedilmişti. Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere, Adıyaman, Malatya, Urfa, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Elazığ ve Diyarbakır'da ağır hasarlara ve can kayıplarına yol açmıştı. Türkiye büyük bir şok içindeydi. Yıkımın bilançosu aynı gün içinde ikinci kez gerçekleşen 7.6 şiddetindeki depremle daha da arttı. Sadece 11 ilimize değil, tüm ülkenin kalbine, ocağına ateş düşmüştü. Hayat adeta durmuş, zaman akmıyordu. Herkes sevdiklerine ulaşma, sesini duyma, haber alma telaşı içindeydi. Anne babalar çocuklarına, çocuklar anne babalarına ulaşmanın çırpınışı içindeydi.


Ne yazık ki depremin bilançosu çok ağır oldu. 36 bin bina tamamen yıkılırken bu binalarda yaşayan 48 bin kişi hayatını kaybetti. 187 binanın ağır hasar aldığı tespit edildi. Hayatını kurtaranlar yardımlar gelene kadar soğukta, aç, susuz beklemek zorunda kaldı.

6 Şubat depremlerinin acısını unutmadık. Nasıl unutabiliriz gönlümüze düşen yangını? Acısı hala içimizi yakıp kavuruyor. Hayatını kaybedenlere rahmet, hayatta kalanlara dayanma gücü diliyoruz.


Dijital Deprem'in çıkışı da içimizdeki bu ateşle oldu. Depremin bir ülke gerçeği olduğunu kabul edip deprem bilincini daha çok kişiye yaymanın daha çok kişinin hayatını kurtaracağına olan inancımız sayesinde bu proje hayat buldu. Bir sonraki büyük depremin ne zaman yaşanacağını hiç birimiz bilmiyoruz. Ama depreme bilinçli şekilde hazır olduğumuzda sadece kendi hayatımızı değil, sevdiklerimizin de hayatını kurtaracağımızı biliyoruz. Siz de Deprem anında ne yapmalı? Deprem çantanız hazır mı? yazılarımızı okuyup görseli indirebilir, sitemizi çevrenizle paylaşarak daha çok kişinin bilinçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page